Hej fina. Hoppas ni mår bra. I fredags var vi med Nora till BVC och nu väger hon över sex kilo och är 59,5 cm lång. Växer och utvecklas bra :). Det är så spännande att följa allt. Hon ler mycket, ibland kommer ett litet skrattljud, hon har blivit väldigt mycket stadigare på nacken och hon tittar mycket på allt. Vi har börjat läsa böcker och man kan se att hon tittar på bilderna. Lilla tjejen <3.
I fredags hade även jag min efterkontroll hos barnmorskan och allt såg bra ut! Så lättad. Har ju haft en hel del återhämtningsbehov efter förlossningen men nu kan jag känna att jag är återställd. Hon sa till och med att jag kan träna(även springa) som vanligt igen. Underbart!
Jag har fått se några bilder från photoshooten med Najell. De är på hemsidan nu till och med! Ni ser dem nedan :). I helgen har vi haft det mysigt. I söndags hälsade vi på Marie, Jocke och deras tvillingar i Staffanstorp. Såklart var Nora riktigt besvärlig i samband med amningen. Hon har börjat skrika helt otröstligt ibland i samband med amning vilket är jättejobbigt. Man provar allt och inget funkar. Men så slutar hon plötsligt och kan bli världens gladaste istället :D. Det har varit en kämpig helg men denna vecka känns det enklare.
Igår hade jag lunchdate med två mammor och en gravid. Mycket trevligt. Vi satte oss på Beyond Us uteservering då det var soligt och skönt ute. Perfekt ställe för barnvagnarna också. Vi åt halloumisallad, så himla gott.
Bilder från senaste dagarna nedan. Ha en underbar tisdag!