Hej fina. Hoppas allt är bra med er! Jag är så glad över att jag, Carl och Nora får så mycket tid tillsammans. Carl har semester nästan hela augusti ut vilket känns väldigt skönt. Vi har mycket tid att landa i föräldralivet och rutiner och jag tror att jag kommer känna mig väldigt redo sen när jag är ensam med henne. Har ju tagit ett bra tag för mig att återhämta mig från förlossningen och tar nog ytterligare lite tid innan jag känner mig helt ”återställd”.
Något som är viktigt för oss som småbarnsföräldrar är egentid. Både jag och Carl behöver egentid, det gör oss till ännu bättre föräldrar och är nog bra för relationen också :). Vi har börjat lite smått, men på hemmaplan. Alltså att jag är själv med Nora när Carl meckar med sina cyklar och han är själv med Nora när jag donar i min garderob t.ex. Men idag har vi även varit iväg utanför hemmet. Jag var iväg och fixade naglarna en timme i eftermiddags och Carl var då själv hemma med Nora. Det gick hur bra som helst. Hon brukar sova på eftermiddagarna och gjorde det även idag. Nu är Carl iväg och spelar volleyboll och jag är själv med Nora och det går jättebra.
Det kändes verkligen speciellt att vara iväg i eftermiddags. Skönt att göra något helt för min egen skull men jag saknade ju samtidigt Nora och Carl jättemycket och det kändes så bra att komma hem till dem sen. Men det kändes bra att unna mig något på egen hand och jag njöt till fullo. Köpte mig en islatte och gick till en nagelsalong som ligger två minuter från vår lägenhet. Röda naglar fick det bli, så nöjd. Var noga med att de inte blev för långa och hon nagelterapeuten gjorde dem rundade och inte alls vassa så det ska funka bra med Nora :).
Tidigare idag var vi även på BVC och Nora fortsätter att gå upp i vikt, utvecklas och må bra vilket känns skönt. Imorgon åker vi uppåt i landet för att hälsa på våra familjer som längtar mycket framför allt efter Nora =). Ska bli spännande att åka bil med henne en längre sträcka, de kortare sträckor hon åkt bil hittills har gått hur bra som helst.
Ha en underbar dag!