Hej fina. Hoppas allt är bra med er idag. Inatt blev det inte så mycket sömn och kl 11 hade vi tid på barnmottagningen för en kontroll. Allt gick jättebra, Nora var så snäll och duktig. Sedan blev det en promenad hemåt med lunchstopp på Vespa där jag åt en jättegod glutenfri pasta. Sedan passade jag på att sova samtidigt som Nora. Det var verkligen behövligt, kände mig som en ny människa efteråt.
Har donat lite i min garderob idag när Nora sov/var med Carl och då kände jag att jag var lite mer tillbaka i vardagen. Underbart. Saknade Nora under tiden men det känns viktigt att ha lite egentid då och då mellan amningstillfällena och annat fix :).
Ikväll tog vi barnvagnen och testade nya kvarterskrogen Kollektivkrogen. Den ligger på Caroli, perfekt avstånd från oss. Där drack vi varsitt glas bubbel och njöt av kvällssolen. Återigen, att få känna sig lite vanlig igen är guld värt. Och Nora verkade också gilla att komma ut lite mer. Vi får testa deras mat någon gång också. Älskar restauranger med trevlig uteservering nu när vi har Nora. Perfekt att låta henne sova i vagnen, hon somnar bra till sorlet.
Nu ska vi äta middag och ha en lugn kväll. Middag vid 21-tiden har blivit standard för oss. Nora styr vår dygnsrytm och så får det vara :).
Ha en underbar fredagskväll!