Hej fina. Hoppas ni mår bra. I tisdags gjorde jag något himla trevligt. Jag träffade mina influencerkollegor Vicktoria och Malin på restaurang Marie Antoinette. Jag har stött på Vicktoria ett par gånger men framför allt har jag haft kontakt med både henne och Malin på sociala medier. Nu var det jättekul att ses och lära känna varandra irl.
Jag föreslog såklart att vi skulle ses på mitt favoritställe Marie Antoinette och de hade nu en rätt meny med en massa gott. Alex som är en av ägarna lärde mig att man kan äta ostron som gravid. Alltså varför har jag inte kollat upp det? Älskar ju ostron och brukade äta det varje vecka innan jag blev gravid. Nu som gravid har jag helt avstått då jag liksom tagit för givet att det kan vara skadligt för fostret. Men så är det visst inte alls enligt Livsmedelsverket och andra pålitliga källor. Så… här ska ätas ostron! Självklart valde även jag att beställa in ett par ostron som en starter.
Jag valde två mellanrätter från menyn. Först grön sparris, jordgubb och marconamandel. Alltså så gott. Jag älskar sparris och råvarorna kändes verkligen toppklass. Min andra rätt var ankägg med spritärtor, blomkål och svart tryffel. Mums! Jag drack alkoholfritt bubbel genom hela middagen.
En riktigt trevlig kväll. Så kul att umgås med personer med lika intressen som jag själv. Vi gjorde upp lite planer och kommer absolut att börja ses då och då.
Idag ska jag jobba men kommer göra det hemifrån. Jag ska till barnmorskan en sväng vid halv elva, den här gången går jag själv. Hoppas allt går bra, hade inte alls en bra känsla sist jag var där själv men nu är det ett vanligt rutinbesök så ska nog gå bra. Sen fortsätter jag jobba lite till innan jag tar helg. På måndag börjar min vikarie och jag behöver förbereda en del till introduktionen, samt få ut lite kampanjer innan helgen.
Ha en underbar fredag!
Hej! Tittar på menyn Marie Antoinette då jag är gravid o är bjuden dit nästa vecka. Hur kände du med ankägget-var väl löskokt? O bad du om sparrisen utan osten? Så fina bilder!
Författare
Skippade osten men åt ägget. Svenska ägg är inga problem att äta råa/löskokta ägg 🙂