Hej fina. Hoppas ni mår bra. I söndags vid lunchtid tog jag och Carl tåget till Ystad då vi bokat in Ystad Saltsjöbad spa med övernattning söndag-måndag. Jag har bara varit där en gång tidigare, 2018 tillsammans med Katy och Charlotta. Läs det inlägget här.
Det här blev lite som en babymoon, att vi åkte iväg och passade på att ha tid med bara varandra inför att bebis ska komma sedan. Imorgon går jag in i vecka 33 så bf kommer allt närmare.
Vi passade på att strosa lite i Ystad innan vi promenerade bort till Ystad Saltsjöbad. Promenaden tog närmare en halvtimme och jag fick ju ta lite pauser. Man blir tyngre och tröttare för varje dag nu känns det som. Ystad är ju en så fin och mysig stad. Var verkligen längesedan vi var där sist så det var på tiden. Smidigt att ta tåget dit från Malmö också.
Ystad Saltsjöbad spa
Vi checkade in vid halv fyra och begav oss sedan ganska snabbt ner till spaavdelningen. Där fanns tre pooler inomhus och fyra utomhus. Plus själva havsbadet då. Jag höll mig till de varmare poolerna men Carl badade såklart även i havet ett par gånger. Det var så skönt att ligga i en varmare pool då jag har lite ont nedtill på magen. Inte jätteont men tillräckligt för att det börjat kännas lite jobbigt. Så skönt med värmande vatten.
På kvällen hade vi en trerätters middag som avnjöts i badrockarna. Vi fick vårrullar till förrätt, bao till huvudrätt och sedan mochi till efterrätt. Glutenfritt och gravidanpassat till mig. Allt var mycket gott. De alkoholfria drinkarna var riktigt goda också!
Carl jobbade i måndags men jag passade faktiskt på att ta ledigt hela dagen vilket kändes så skönt och lyxigt. Vi var hemma vid lunchtid och då hängde jag på balkongen. Läste ut boken Föda utan rädsla, lyssnade på förlossningspoddar och löste sudoku. Nu är det back to work och jag har ungefär 5 veckor kvar till min föräldraledighet inleds med semester. Ha en underbar dag!
Bilder: Ystad Saltsjöbad spa med övernattning