Hej fina. Hoppas ni mår bra. Här kommer en graviduppdatering för vecka 18, 2-8 februari. Även den här veckan var jag ju sjuk ons, tors, fre så det var mycket tid i sängen med poddar och fortsatt mycket oro för min bebis. Alla gravidinlägg finns här.
Mina dagboksanteckningar gravid vecka 18
Fortfarande sjuk och så less på att febern inte ger med sig (ons-lör). Ingen Covid enl nytt pcr-test. På lördagen grät jag väldigt mycket på grund av oro för min bebis. Carl var väldigt snäll på mig, försökte lugna mig. Är så svårt att hålla sig från att googla diverse och jämföra sig med andra gravida i gravidgrupperna. Vill ju att min bebis ska ge mig tecken, små rörelser, så jag kan känna att han/hon har det bra.
Under helgen kollade vi barnvagn för första gången. Det finns en butik nära där vi bor som vi gick till. De hade Bugaboo och Britax barnvagnar. En Bugaboo Fox 3 blev favoriten just där men vi tänker att vi ska kika lite till och prova fler märken och modeller innan vi köper. Det är ju inte jättebråttom för oss att slå till. Men det var en rolig upplevelse att titta.
På söndagen mådde jag mycket bättre psykiskt. Magen kändes spänd hela dagen, vi kom ut på en promenad. På kvällen kändes magen hård och stor. Denna vecka köpte lite söta babykläder, häftigt att se hur små de är de där första kläderna för bebis. Testade även Cola Zero koffeinfri som var god, smakade som vanlig cola zero. Vet att coca cola inte innehåller jättemycket koffein (jämfört med kaffe t.ex) men kan man undvika det så mycket som möjligt tänker jag att det är bra.
En annan häftig grej är att mitt jobb lagt ut jobbannonsen för föräldravikariatet för mig. Det är verkligen på riktigt nu. Det var skönt att börja jobba i måndags. I tisdags var jag till och med på kontoret och det var SÅ härligt att träffa kollegor igen. Tror inte jag kände oro för min bebis på hela dagen då.
Noteringar från appen gravid vecka 18
Fostret är ca 18-20 cm långt och väger omkring 170 gram. Stor som en sötpotatis! Den har fått mer barnliknande proportioner. Ögonbryn och ögonfransar fortsätter att växa. Ögonen är fortsatt slutna men har blivit större. Fosterfett bildas för att fostret ska klara av att ligga i vatten under hela graviditeten utan att skada huden. Det är vanligt med snuva och även näsblod för den gravida kvinnan.
Sååå bra <3
https://invite.bestsecret.se/VZS-8D3-K3M?c=se&utm_campaign=copylink_invitation&utm_medium=copylink&utm_source=invitation&utm_content=registration