Restaurang Occo Malmö
Hej fina. Hoppas ni mår bra idag. I tisdags fick jag äntligen träffa Anna igen efter att ha varit ifrån varandra i mer än två veckor. Vi hade såklart massor att prata om, mer än annars. Vi hade bokat bord på restaurang Occo Malmö som har en massa goda libanesiska rätter. Man kan välja på två olika menyer, det vill säga ingen á la carte. Vi valde den som hette full lebanese experience med olika meze och kötträtter.
Mycket mat
Maten på restaurang Occo Malmö var verkligen god men jag har nog aldrig varit på en restaurang där man orkat äta upp så lite av det som serveras. Vi var två personer och åt inte upp ens hälften av det vi fick in på bordet. Känns kanske inte optimalt i hållbarhetssynpunkt men kanske den andra menyn Flavours of Lebanon hade passat oss bättre om den eventuellt är lite mindre. Läs alla mina blogginlägg om restaurangbesök i kategorin Restauranger.
Något vi passade på att göra under vår middag var att boka boende i Köpenhamn till helgen. Vi har sedan vi blev vaccinerade planerat att vi ska dit just den här helgen som kommer och vi har bokat hotell och planerat lite butiker, restauranger och barer vi ska besöka. Är verkligen supertaggad!
Nedan ser ni bild på en del (inte allt) vi fick in på Occo. Så gott och så mycket! Ha en underbar dag!