Julbord på Bjärsjölagårds slott
Hej fina. Det har varit så skönt med en helg på hemmaplan. Det har inte varit många sådana det här året. I fredags mötte jag upp Carl, Jakob och Alice på Malmö Saluhall för after work. Jakob och Alice har ju flyttat till Stockholm men kommer ner till Malmö då och då så man får passa på att ses:). Vi käkade middag på saluhallen och sedan gick vi vidare för en sista drink på Embassy of Sagrantinia. Så mysig kväll!
Igår var jag på stan för att försöka handla de första julklapparna. Ja, jag ligger lite efter alla andra verkar det som. Hittade några men har en del kvar också. Vid halv två mötte jag upp Carl, Anna och Gracjan på Poké Poké för lunch. Älskar ju det stället. Jag valde min standard Happy Salmon men Carl testade deras gästbowl. Vid halv tre satte vi oss i Annas bil och åkte mot julbord på Bjärsjölagårds slott.
Resan dit gick mycket bra med allsång till 90-talets hits. Vi kom fram till slottet vid fyratiden och blev då serverade kaffe och kaka. Jag fick en jättegod glutenfri pepparkaksmuffin. Vid femtiden var det dags för glögg och vi blev tilldelade en jättebra plats på slottet där det endast var tre bord. Det är så himla mysigt att vara på ett slott, särskilt i juletider av någon anledning. Det är något med atmosfären och historien kring ett slott, det ger en bra känsla att befinna sig där.
Vid sextiden var julbordet uppdukat i ett stort rum. Det var verkligen hur mycket mat som helst, både kalla och varma rätter. Jag började med det kalla och fyllde tallriken med sill och en massa goda korvar. I andra omgången blev det potatis, köttbullar, lax och annat varmt. Favoriten var nog några stora köttbullar som var gudomligt goda. Man var egentligen proppmätt efter två julbordstallrikar men vi fick plats med efterrätt också. Ris a la malta och diverse godis. Rekommenderar julbord på Bjärsjölagårds slott :). Nästa gång hinner vi kanske boka in övernattning också.
Idag har vi varit lite segstartade men ska göra oss i ordning och åka till Marie och Joakim i Staffanstorp för adventsfika. Det ska bli mycket mysigt att träffa dom och deras tvillingar som inte är många månader gamla.
Ha en underbar söndag!