God morgon fina. Så hemsk att läsa om hur producenten Harvey Weinstein utnyttjat hur många kvinnor som helst. En massa kändisar har ju trätt fram och berättar om trakasserierna, övergreppen, våldtäkt och det är så sjukt!
Men såklart är vi många fler som drabbats och drabbas av detta varje dag. Det finns så många fler än Harvey Weinstein som utnyttjar och många fler som utnyttjas. Under hashtaggen #metoo kan man berätta att man blivit drabbad. Jag och (alla?!) mina vänner har blivit utsatta på ett eller annat sätt. På stan, i skolan, på jobbet, på dansgolvet, på Internet och/eller andra platser. För många gånger! Kommentarer, skamliga förslag, tafsande. Senast i lördags… och det är hemskt att man tänkt att det liksom bara är så och att det är sådant man får räkna med!!!!
Så till dagens planer… jobb och sedan egentid hemma. Carl ska spela volleyboll. Så bra att han känner sig frisk! Nu kaffe. Dagens look nedan. Blus från Zara och byxor från H&M. Önskar er det bästa! ❤️