Hej fina. Alltså vilket liv det är i Malmö nu. Gymnasiestudenterna festar och tågar för fullt! Tänk att det i år är hela tio år sedan jag själv tog studenten. Känns som igår .
Minns att man kände sig så fri på något sätt. Man hade livet framför sig. Jag hade ett riktigt bra studentfirande med festresa till Ayia Napa () och stort firande på studentdagen och balen. Sedan blev det sommarjobb hela sommaren och på hösten hoppade jag på en juridisk översiktskurs vid Mittuniversitetet i Sundsvall. Där någonstans började man få lite småångest över framtiden. Vad ska jag bli?!
Under våren flyttade jag hemifrån till Linköping med min vän Mina och hoppade på en strökurs i Engelska. Vi ville mest komma hemifrån, känna oss självständiga. Det var ju där jag träffade Carl!
Sedan blev det civilekonomprogrammet och marknadsföring, examen, flytt till Köpenhamn och nu är jag i Malmö. Så det kan bli! Det är nog vanligt att efter studenten känna sig vilsen men det brukar ju ordna sig! Sedan kommer ofta fler perioder där man är vilsen men det är nog bara så livet är!:)
Hur var din student och hur skiljer sig din nuvarande situation från vad du tänkte som typ 19-åring?
Alltså jag vågar inte ens tänka på hur länge sen det var jag tog min student, fy vad snabbt tiden går.
Haha äsch så längesedan kan det väl inte vara ??